Polokošile se stala skvělým univerzálním kouskem dámského i pánského šatníku. Snoubí v sobě eleganci košile a pohodlí klasického trička.
Polokošile je oblečení, které se hodí do města, pro sport, pro volný čas, ale i do práce, pokud máte povolený poněkud méně přísný dress code. Avšak pokud si myslíte, že název polokošile naznačuje, že jde o tričko s prvkami košile – tedy s knoflíčky pod krkem a s límečkem, jste na omylu. Polo v názvu polokošile totiž odkazuje na jezdecký sport pólo. Právě ve spojení s tímto sportem tento úžasný a po celém světě známý módní kousek vznikl. I když pořád to byl jen první krok k dnešní polokošili. Na její anatomii se totiž podepsal ještě jeden notorický známý a oblíbený sport – tenis.Střípky z historie polokošile
Jak už jsem zmínila, módní evergreen polokošile vznikla díky dvěma sportům. Vše začalo na konci 19. století v koloniální Indii. Pólo jako hra sice vznikla pravděpodobně mnohem dříve, již v 6. století před našim letopočtem v Persii, nás ale zajímá až jeho novodobější historie.
Pólo je kolektivní jezdecký sport. Proti sobě se utkávají dva čtyřčlenné týmy jezdců na koních a pomocí pálky se snaží dostat hrací míček do branky protihráčů. Právě od poloviny 19. století se pólo stalo oblíbenou hrou indické šlechty. Od ní se pólo naučili hrát kolonizátoři – britští husaři. To už byl jen krůček k tomu, aby se tato hra „importovala“ do Velké Británie a taky do Ameriky. Právě tam započala cesta slavného polotrička. I když zatím jen jeho prvků.
Mezikrokem ke vzniku polokošile byl límečková revoluce
V době, kdy se již pólo rozšířilo do Anglie, ji na svých obchodních cestách navštívil vnuk zakladatele nejstarší americké oděvní firmy Brooks Brothers. Toho zaujal zajímavý prvek na oděvu hráčů póla – límečky, které byly ke košili připnuté knoflíčky. Zatímco hráčům póla sloužily jako funkční prvek, který zabraňoval košilovému límečku při jízdě na koni u póla neukázněně plápolat, John E. Brooks z něj brzy udělal módu. Připnutý límeček aplikoval na standardní oblekové košile a v roce 1896 představil fenomenální button-down košili.
Moderní polokošile hrají tenis!
Pólo košile se od póla rozšířily do mnoha dalších sportů. Tyto bílé košile s připnutým límečkem a ohrnutými rukávy se nosily s kravatou a doplňovaly je kalhoty z flanelu. Rozhodně to nebylo příliš pohodlné oblečení. Proniklo přitom také do rugby, kriketu či tenisu. A právě tenis posunul pólo košili do moderní doby, když tenisový šampion té doby, René Lacoste, představil novou módní ikonu – moderní polokošili, jež doslova zmutovala tradiční button-down košili do podoby moderního polotrička.
Poprvé se polokošile jako moderní sportovní oblečení objevila v roce 1926 na US Open. René Lacoste se na utkání dostavil v pólo košili ze zcela jiného materiálu a s pozměněným střihem. Košile byla vyrobená z prodyšné tkaniny nazývané piké. Rukáv se už neohrnoval, prostě se zkrátil na krátký. Revolucí byl měkký pružný límeček a navíc měla nová pólo košile prodloužený zadní díl, kterému se říká tenisový ocas. Zatímco se polokošile téměř rychlostí blesku stala hitem mezi sportovci, její cesta k barvě byla mnohem delší. Barevné polokošile se objevily až v polovině 20. století. Tehdy měl už René Lacoste vlastní manufakturu na výrobu polokošilí (vznikla v roce 1933) a na prsou se objevilo logo slavného krokodýla. Lacosta totiž díky jeho velkému a výraznému nosu přezdívali Aligátor. A tak svoji přezdívku dal jako znak na své polokošile.
Od tenisového trička zpátky k pólu
V nové Lacostově podobě se ale v pólu polokošile hned neuplatnila. Tam jej vrátil zpátky až slavný módní návrhář Ralph Lauren. Ten z polokošile udělal svoji základní produktovou řadu Polo Ralph Laurent a na hruď dal logo hráče póla. Pro Laurenta to byl zejména marketing – polokošile se stala symbolem luxusu pro vyšší třídu společnosti.
Zdroj obrázků: FL, Xfer.cz